Ekonomika za časů koronaviru

Coronavirus, koronavirus, COVID-19. Pandemie, která hýbe světem. Jaký dopad bude mít na českou a celosvětovou ekonomiku? Sledujte důležité články.

Coronavirus, koronavirus, COVID-19. Pandemie, která hýbe světem. Jaký dopad bude mít na českou a celosvětovou ekonomiku? Sledujte důležité články.

Virus je rozšířený v Itálii, Jižní Koreji, Španělku, Německu, ve Francii, v USA, atd. K dnešnímu dni je známo 157 197 případů nakažení a 5 839 tomuto viru podlehlo. Aktuální data sledujte na Coronavirus Update (Live).

Koronavirus a trendy

Jak se hledá koronavirus v ČR?

https://trends.google.com/trends/explore?geo=CZ&q=koronavirus

Jak se hledá Coronavirus celosvětově?

https://trends.google.com/trends/explore?q=coronavirus

Jak ovlivní koronavirus obchod a ekonomiku?

Podniky se připravují na delší a strmější pokles vyvolaný koronavirem SARS-CoV-2 (dříve označovaným jako 2019-nCoV). Pandemie virové choroby COVID-19 vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně.

Obchodní operace v Asii, Evropě a USA jsou narušovány uzavíráním továren, pracovníky v karanténě a nedostatkem komponent, narušují dostupnost zboží a služeb – tzv. Dodavatelským šokem (Supply shock).

Dochází k útlumu či zákazu veřejných akcí a roste strach, které způsobuje, že spotřebitelé a podniky nenakupují tolik jako běžně.

Ekonomické zprávy a koronavirus

Mysleli jste, že v dubnu to skončí? Pandemie COVID-19 dlouhodobě změní svět, tak jak ho známe

Globálních krizí jsme zažili již několik a každá z nich zcela zásadně ovlivnila dnešní fungování naší společnosti. Odborníci se shodují na tom, že u současné pandemie tomu nebude jinak. Očekávejme změny, razantní změny moderního světa.

15. 3. 2020, zdroj: https://warengo.com/stories/41995-mysleli-jste-ze-v-dubnu-to-skonci-pandemie-covid-19-dlouhodobe-zmeni-svet-tak-jak-ho-zname

Jak se vypořádat s důsledky koronaviru ve svém finančním a investičním plánu

Trhy se tento týden vzpamatovávaly z koronavinu, z ropy i očekávání ekonomické krize. Důsledky si nejspíš poneseme ještě dalších pár měsíců. O to víc se vyplatí zachovat pevné nervy a dodržet svůj finanční plán. Říká Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services.

13. 3. 2020, zdroj: https://www.investujeme.cz/clanky/jak-se-vyporadat-s-dusledky-koronaviru-ve-svem-financnim-a-investicnim-planu/

Zpětně se koronavirus ukáže jako výhodná nákupní příležitost

Investoři nejsou schopni dopočítat, jaké finální dopady epidemie bude mít. Především ve službách. Sice z historie víme, že tyto dopady byly dočasné, nicméně ten šok je dnes globální. Neschopnost sečíst a odhadnout škody a vidět světlo na konci tunelu je živnou půdou pro nejistotu. Byť je pochopitelná. Situace se může změnit ve chvíli, kdy by dostatečně nezareagovaly centrální banky.

13. 3. 2020, zdroj: https://www.e15.cz/rozhovory/ekonom-bures-zpetne-se-koronavirus-ukaze-jako-vyhodna-nakupni-prilezitost-1367610

Zůstáváme optimističtí a vidíme i v těžké situaci příležitost. Jak koronavirus ovlivňuje české travel startupy

Pandemie koronaviru stále více ovlivňuje i ty nejběžnější stránky každodenního života. Minimálně zatím je však nejvíc postiženým průmyslem ten cestovní – kvůli omezení možného dalšího šíření viru už několik týdnů ve velkém probíhá rušení pracovních cest i zájezdů běžných lidí.

12. 3. 2020, zdroj: https://www.czechcrunch.cz/2020/03/zustavame-optimisticti-a-vidime-i-v-tezke-situaci-prilezitost-jak-koronavirus-ovlivnuje-ceske-travel-startupy/

Kolik miliard bude třeba na podporu ekonomiky?

Vzhledem k počtu obyvatel by vláda měla poslat na záchranu zdejšího hospodářství nejméně 100 miliard korun. Tak zní jednoduchá úvaha, s níž se musí nějak vypořádat tuzemští ministři.

12. 3. 2020, zdroj: https://www.irozhlas.cz/komentare/komentar-holub-koronavirus-miliardy-podpora-rozpocet-dane_2003121707_cen

Ekonomické problémy. Koronavirus přidělává starosti třetině českých firem

Potíže kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru pociťuje víc než třetina českých průmyslových firem. Zaměstnance v karanténě má třetina podniků, problém s dodávkami mají nebo očekávají zhruba dvě pětiny společností. Komplikace s dopravou a logistikou řeší zhruba 36 procent firem. V souvislosti s koronavirem by se mohla do potíží s cash flow dostat pětina podniků. Vyplývá to ze šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 347 průmyslovými společnostmi.

12. 3. 2020, zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/koronavirus-ekonomika-ceske-firmy-20200312.html

Americký prezident ohlásil 30denní zákaz cest do USA z Evropy

Americký prezident Donald Trump v noci na čtvrtek ohlásil třicetidenní zákaz veškerých cest do Spojených států z Evropy, s výjimkou Velké Británie. Omezení, které má zpomalit šíření nového koronaviru v USA, bude podle něj platit od páteční půlnoci. Bílý dům později upřesnil, že zákaz se týká zemí schengenského prostoru. Představitelé EU vyjádřili nesouhlas s tím, že USA zakázaly lety z Evropy bez konzultace.


12. 3. 2020, zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3061278-trump-zakazal-kvuli-koronaviru-cesty-z-schengenskeho-prostoru-do-usa

Od cen ropy až po cestovní ruch. kde všude ekonomika pocítí dopady epidemie koronaviru?

ČR i okolní země zpřísňují opatření ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru. Nervozita, nejistota a mnohdy panika z postupu onemocnění COVID-19 se začínají podepisovat i na ekonomice. V pondělí zažily finanční trhy největší otřes od roku 2008. Je důvod začít se připravovat na hospodářskou recesi nebo jde jen o varovný signál? A jak moc koronavirus při své cestě po světě zasáhne českou i globální ekonomiku?

11. 3. 2020, Zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/koronavirus-ekonomika-vinohradska-12-podcast_2003110600_bar

Koronavirus v peněženkách: Zdraží ovoce a léky, zlevní pražské byty a čínské restaurace

Šíření nemoci Covid-19 se podepisuje na světové ekonomice a finančních trzích. Jak ale ovlivní naše peněženky? Co zdraží a co zlevní?

11. 3. 2020, zdroj: https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/koronavirus-v-penezenkach-zdrazi-ovoce-a-leky-zlevni-prazske-byty-a-cinske-restaurace-40316121

Bude letos nějaká dovolená?

Sešup koruny v posledním necelém měsíci je nevídaný. Kdo nakoupil eura na dovolenou v polovině února, dobře udělal. Na Valentýna vyšlo euro i jen na 24,77 koruny, včera už stálo i 25,74. Samozřejmě, je otázka, zda letos vůbec nějaká dovolená bude. Koronavirová nákaza postupuje, omezuje stále více běžný život, nejen cestování.

11. 3. 2020, zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/koronavirus-ekonomika-pokles-akcii-burza-centralni-banka-evropska-unie.A200310_183709_ekonomika_jum

Negativní dopad na českou ekonomiku

S každým dalším opatřením proti nákaze koronavirem se stupňuje negativní dopad na českou ekonomiku. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Záležet bude podle nich na délce jejich trvání, dopady se mohou počítat v desetinách procenta HDP. Stát kvůli koronaviru od úterních 18.00 zakázal akce nad 100 účastníků a od středy zrušil výuku na všech školách v Česku s výjimkou mateřských škol.

10. 3. 2020, zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/koronavirus-ekonomika-cesko-dopady_2003101457_dok

Koronavirus by mohl stát globální ekonomiku 2,7 bilionu dolarů

Koronavírus se stává globálním a mohl by zastavit světovou ekonomiku.

Epidemie, která začala v hlubinách čínské provincie Hubei, se rychle šíří. Nyní dochází k významným ohniskům z Jižní Koreje do Itálie a Íránu a první úmrtí byla hlášena v Americe. Hospodářský spád by mohl zahrnovat recese v USA, eurozóně a Japonsku, nejpomalejší růst zaznamenaný v Číně a celkem 2,7 bilionu USD při ztrátě produkce – což odpovídá celkovému HDP U.K.

To je nejextrémnější ze čtyř scénářů vyvinutých společností Bloomberg Economics, čerpající ze zkušeností v Číně, rozložení případů v jiných zemích, odhadů rizik pro globální dodavatelské řetězce a rozsáhlého modelu globální ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že trajektorie epidemie obklopuje tolik neznámých, a reakce vlády a obchodu, nemohou prognostici usilovat o přesnost. Tyto čtyři scénáře však nabízejí způsob, jak vysledovat potenciální dopady v jednotlivých zemích a průmyslových odvětvích a posoudit jejich velikost.

By Tom Orlik, Jamie Rush, Maeva Cousin and Jinshan Hong

6. 3. 2020, zdroj: https://www.bloomberg.com/graphics/2020-coronavirus-pandemic-global-economic-risk/

Celní války, padající průmysl, koronavirus. EU na kraji ekonomické krize?

Ekonomiky řady evropských zemí se začínají zadýchávat. A co hůře, poslední měsíce si nejlépe nevedou ani ty, které jsou pro EU podstatné: německá, která teď stagnuje, nebo třeba francouzská či italská, které mezičtvrtletně v závěru roku dokonce poklesly. Vyvstává tak otázka, jestli už se Unie tedy neocitá na kraji recese. Podle oslovených analytiků je určitá obezřetnost na místě.

23. 2. 2020, zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3049910-koronovirus-celni-valky-padajici-prumysl-unie-na-kraji-ekonomicke-krize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *